ابواسحاق بختیاری (دیار علم وفرهنگ)

اجتماعی و فرهنگی

طوایف ساکن در فلارد

مال احمدی:

این طایفه اصالتا  لر بختیاری بوده و ازجمله طوایفی هستندکه هنگام کشمکش بر سر خاک فلارد بین  حکومت فارس و اصفهان  از سوی حکام بختیاری به این منطقه عزیمت نمودندو نقش کلیدی در حفظ مالکیت فلارد برای قلمرو بختیاری داشتند،دشت فلارد به دلیل حاصل خیزی و نیز موقعیت استراتژیکی که داشت یکی از مناطقی بود توجه  خوانین بختیاری از یک سو و قشقایی ها و بویراحمدی ها را از سوی دیگر به خود جلب نمود.

در کتاب "لرهای ایران "قلمروتابستانیشان در کوه های نزدیک تلات و سمیران(سمیرم) نگاشته شده است .(احتمالا منظور از تلات همان فلارد باشد)

مال احمدی ها از طایفه ی بهداروند از تش منجزی میباشند بیشتر جمعیت آنها در شهریار ،مال خلیفه،کندر ،امیران،دشت پاگرد، یونکی،میان طلان،سندگان،خنگ وکلواری و...ساکن هستند .

یونکی:

بنا بر اسناد و مدارکی که در اختیار است حداقل قدمت این دودمان به بیش از 400 سال بالغ است که البته در فلارد ساکن شده اند – اگر چه روایات معمرین، تاریخی با سابقه­ تر را نشان می­دهد. صحت مدعای فوق را سنگ قبری که در روستای ده کهنه – در جوار روستای امام­زاده حسن- موجود است به اثبات رسیده است ، همچنین حضور تعدادی از این طایفه به همراه ایل درویش و طایفه مال ­احمدی حتی در حادثه حمله افغان­ها (1135-1140 ه ق ) به لردگان از طریق مرز سمیرم به فلارد و از این جایگاه به خانمیرزا ( که سیاست­گذاری آن زمان مناطق سه­ گانه در آنجا شکل می­گرفت) در منابع گزارش شده است. جمعیت عمده این طایفه در روستاهای یونکی و ده کهنه وخانوارهایی نیز در مالخلیفه و شهرک امام خمینی ساکن می باشند.

درویش:

در این طایفه مردمان مهمان نوازی زندگی می کنند که مهمان نوازیشان در فلارد شُهره است .

بزرگان این طایفه خود را از نوادگان شیخ عبدالجبار و از مریدان امام زاده حسن می دانند. وجود آرامگاه متبرکه ایشان هم در روستایی درویش نشین -که هم نام خود ایشان است –خود دلیلی بر این ادعاست.

جمعیت عمده این طایفه در دشت فلارد د روستاهای سهل آباد،میشان،دالورا،قرح ساکن هستند و بالغ بر 80درصد  جمعیت پشتکوه فلارد این طایفه را در بر دارد.

بویراحمدی ها:

پیش تر گفته شده که نزاعی سیاسی بر سر خاک فلارد بین حکام فارس و اصفهان برپا بود و از این رو هریک گروهی از طوایف خود را در این خاک مستقر کردند،بویراحمد تحت سلطه فارس به شمار می رفت و از این رو حکام فارس تعداد زیادی خانوارهای بویراحمدی را در فلارد مستقر نمودند.

فرهنگ فلارد تا حدود زیادی تحت تاثیر این طوایف قرار گرفت و تا جایی که طوایف بختیاری الاصل فلارد از لحاظ گویش و آداب ورسوم بسیار به آن ها شبیه شدند که صحت این ادعا برای همگان روشن است.

هم اکنون خانوارهایی از طوایف بویراحمدی در مالخلیفه،سندگان،خنگ و...ساکن هستند.

قشقایی ها:

این گروه از طوایف ترک نیز بر سر نزاع فلارد پا در این خاک گذاشتند ،البته چون جمعیت بسیار کمی در فلارد داشتند تغییر چندانی در فرهنگ فلارد بوجود نیاوردند و خود محودر فرهنگ لرها شدند تا جایی که هم اکنون هم پوشش و هم زبان آن ها لری است.

 هم اکنون خانوارهای اندکی از ترک های قشقایی در گرداب ساکن هستند.

جلیلی:

کوچندگانی هستند  که از جانکی سردسیر وارد فلارد شدند،سرشاخه جلیلی یکی از بزرگترین سرشاحه های جانکی سردسیر در لردگان است.

جمعیت عمده جلیلی های فلارد در روستای شهریار است و خانوارهای اندکی هم در روستای دره نامداری ساکن هستند.

سهید:

تیره "کی محمودی "از طایفه  سهید دینارانی باب  از زیر شاخه های هفت لنگ بختیاری است،سالیان درازی در ایذه می زیستند و سرحدشان کوهستان های دیناران بختیاری بود اما پس از ان فلارد را برای سرحد انتخاب نمودند و سالیانی در پای ارتفاعات کوه بابافرج (نزدیک روستای میلان بابا احمدی)می زیستند ،اما سرانجام ابواسحاق (باساقی)را مسکن نهایی خویش برگزیدند.

عمده جمعیت این طایفه در روستای ابواسحاق زندگی می کنند ،ضمن اینکه خانوارهایی  از این طایفه هم در مالخلیفه ساکن شدند.

بابااحمدی:

طایفه بابا احمدی یکی از بزرگترین طوایف بختیاری است که عمده جمعیت این طایفه بزرگ در مسجد سلیمان و کوهرنگ زندگی می کنند.

خانوارهایی از این طایفه هم فلارد را محل سکونت خویش برگزیدند و چون از منطقه میلان(نام منطقه ای در مسجد سلیمان)به فلارد مهاجرت نمودند نام میلان را برای روستای خویش برگزیدند.

عمده جمعیت این طایفه در روستای میلان بابااحمدی ساکن است.

شالو:

شالو از لحاظ نسب شناسی منتسب است به رده دینارانی باب و به اصطلاح یکی از "چار کُر دالو" می باشد. پلی قدیمی در ایذه نیز بر همین نام است و نسبتش با سهید برادر است.

جمعیت عمده شالوها در روستای میلان بابا احمدی و خانوارهای اندکی هم در ابواسحاق ساکن هستند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم مهر ۱۳۹۱ساعت 22:38  توسط ابواسحاق بختياري  |